جرایم مالیاتی چیست؟

جرایم مالیاتی چیست؟

می دانید که اگر مالیات پرداخت نکنید و یا فرار مالیاتی داشته باشید چه اتفاقی برایتان رخ خواهد داد؟ قطعا که نه ولی ممکن است شغل خود را از دست دهید و یا سر از زندان در بیاورید. اما راهکارهایی هم وجود دارد که شما مورد بخشودگی قرار بگیرید. اما با این خیال که قرار است بخشوده شوید، خواهشا کار خلاف قانون انجام ندهید. سازمان امور مالیاتی کشور تمامی حساب های بانکی افراد را بررسی خواهد گرفت و تمامی راه های خلاف مالیاتی را خواهد بست. حتی اگر از حساب بستگان خود برای دریافت وجه نقد استفاده کنید. موسسه حسابداری حساب اندیش ایرانیان با مشاورانی برجسته و متخصص به انجام مشاوره مالیاتی به صورت آنلاین و حضوری می پردازد.

مهم‌ترین جرایم مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی
مهم‌ترین جرایم مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی

جرایم مالیاتی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست هر گونه اعمالی که در نظام مالیاتی جرم شناخته شود، به عنوان جرایم مالیاتی تلقی خواهد شد. به عبارت دیگر آنچه که وظایف مودیان بوده و در مهات مقرر صورت نپذیرد به عنوان جرم شناخته می شود. معمولا مجازات جرایم مالیاتی نقدی خواهد بود و بر اساس میزان درآمدی که کسب نموده اید باید جزای نقدی را پرداخت کنید. البته برای اقداماتی همچون ارسال اظهارنامه درآمد، اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، علاوه بر مهلت مقرر تعیین شده، مدت زمانی دیگر نیز برای سایر مودیان تمدید خواهد شد.

با انواع جرایم مالیاتی و مجازاتهای آن آشنا شوید
با انواع جرایم مالیاتی و مجازاتهای آن آشنا شوید

لیست کامل جرائم مالیاتی

 • عدم اخذ کد مالیاتی و عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی
 • کتمان درآمد واقعی از سوی مودی
 • اعلام هزینه های غیر واقعی از سوی مودیان برای کاهش مالیات
 • دریافت هرگونه درآمد از سوی مشتریان با استفاده از بیت کوئین
 • جریمه های مرتبط با عدم نگهداری دفاتر اسناد و مدارک حسابداری
 • عدم پرداخت مالیات عملکرد
 • عدم ارائه ترازنامه و صورت سود و زیان

موارد گفته از جرائم مالیاتی بوده که جریمه نقدی برای مودیان در پی خواهد داشت.

راهکارهای کاهش جرایم مالیاتی - جرائم مالیاتی شامل چه مواردی میشود؟
راهکارهای کاهش جرایم مالیاتی – جرائم مالیاتی شامل چه مواردی میشود؟

عدم ارسال اظهارنامه در مدت زمان تعیین شده به سازمان مالیاتی کشور

قطعا برای شما عواقبی در پی خواهد داشت و از بخشودگی های مالیاتی معاف خواهید شد. افراد و مودیان حقوقی معادل 30 درصد از مالیاتی که باید پرداخت کنند را باید به صورت اضافه پرداخت نمایند و اشخاص حقیقی علاوه بر میزان مالیات تعیین شده 10 درصد از مبلغ تعیین شده را به صورت اضافه باید جریمه پرداخت نمایند.

جرایم مالیاتی قابل بخشش و غیرقابل بخشش کدامند؟
جرایم مالیاتی قابل بخشش و غیرقابل بخشش کدامند؟

جرایم مالیاتی غیر قابل بخشش

 • اعلام درآمد غیر واقعی که با درآمد واقعی حدود 15 درصد و بیشتر اختلاف داشته باشد.
 • اعلام هزینه های غیر واقعی برای کسب و کار
 • درج صفر در همه ستون های اظهارنامه
 • انتخاب گروه اشتباه برای مودیان
 • تبانی کردن با مشتریان در ایجاد ارقام اشتباه داخل فاکتور

در حالت کلی اگر درآمد غیرواقعی تشخیص داده شود، غیر قابل بخشش خواهد بود و بسته به میزان مالیات تعیین شده و تعداد جرایم برای مودیان جریمه مالی در نظر گرفته خواهد شد. فرارهای مالیاتی سنگین جریمه زندان را در پی خواهد داشت.

جرائم مالیاتی قابل بخشش

تمامی جرائم مالیاتی به غیر از جرائم غیر قابل بخشش که در بالا شرح دادیم مشمول بخشیدگی خواهد بود.

البته در این مورد باید اشاره کنیم که مودی باید درخواست بخشودگی را به اداره امور مالیاتی ارائه نماید. همچنین مودی باید خوش حساب شناخته شود. همچنین باید ثابت کند که عدم انجام تکلیف مالیاتی خارج از اختیار وی بوده است و در آخراجازه اداره امور مالیاتی و سازمان امور مالیاتی برای بخشودگی مهم است. در صورتی که کارشناسان تایید نکنند، مورد بخشودگی قرار نخواهند گرفت. بهتر است در ارسال اظهارنامه با فردی که در زمینه خدمات حسابداری فعالیت می نماید مشورت کنید.

آیین نامه جرایم مالیاتی
آیین نامه جرایم مالیاتی

عواقب عدم پرداخت جرائم مالیاتی

در صورتی که مودی مالیات تکلیف شده خود را پرداخت نکند و مبالغ مالیات تعیین شده به شرح زیر باشد و مودی از پرداخت سر باز زند، سازمان امور مالیاتی این امکان را خواهد داشت تا مودیان حقیقی و حقوقی را ممنوع الخروج نماید:

 • مالیات تعیین شده به میزان 500 میلیون تومان و یا 20 درصد سرمایه ثبت شده بیشتر باشد
 • مالیات تعیین شده به میزان 200 میلیون تومان و یا 10 درصد سرمایه ثبت شده بیشتر باشد
 • مالیات تعیین شده به میزان 10 میلیون تومان و بیشتر برای اشخاص حقیقی بیشتر باشد

همچنین برای سفر حج واجب نیز امکان خروج از کشور با وثیقه گذاری میسر و قابل بخشش نخواهد بود. کسی که بدهی مالیاتی دارد باید در درجه اول بدهکاری خود را تسویه نماید و بعد از کشور خارج شود.

در ماده 192 مالیات های مستقیم جرایم غیر قابل بخشش شرح داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید فایل قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

ماده 226 قانون مالیات های مستقیم در مورد جرائم مالیاتی چه می گوید؟

در صورتی که مودی مالیاتی دارای بدهی قطعی شده باشد حق دریافت هیچگونه تحصیلات بانکی را ندارد و با گرفتن مفاصاحساب بانک از واحد مالیاتی (ماده 186 ق م م) بدهکاری مودی برای بانک مشخص می شود

آیا در صورت داشتن بدهی مالیاتی می توان از بانک ها تسهیلات دریافت کرد؟

برای دریافت تسهیلات ارائه اظهارنامه مالیاتی برای مودیان حقیقی و حقوقی الزامی به بانک الزامی است. عدم ارائه اظهارنامه منجر به عدم دریافت تسهیلات خواهد شد.

فهرست مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *

درخواست خدمات و مشاوره

با مشاوره تخصصی فعالیت های مالی،مالیاتی و … خودتان را به ما بسپارید..

درخواست خدمات و مشاوره

اگر شما نیاز به دریافت مشاوره برای اهداف حسابداری ، مالی و مالیاتی خود دارید یا می‌خواهید با خدمات ما بیشتر آشنا شوید و یا استعلام قیمت درخواست کنید ، لطفا فرم زیر را پر کنید تا با شما در ارتباط باشیم. کارشناسان حساب اندیش ایرانیان در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.