عواقب عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی چیست و چه جرائمی دارد

جریمه عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی

تمامی کسب و کارها، مشاغل آزاد، کلیه افراد حقیقی و حقوقی که در کشور کسب درآمد می کنند باید در خرداد و تیر ماه اظهارنامه مالیاتی پر کنند. به عبارت دیگر اگر شما کارمند دولتی و بخش خصوصی نیستید و در دسته افراد حقوق بگیر قرار نمی گیرید باید مالیات پرداخت کنید. البته باید اشاره کرد که کلیه کارگران و کارمندان درصورتی که دریافتی ماهیانه آن ها از 10 میلیون تومان کمتر باشد از پرداخت مالیات بر درآمد معاف هستند و در صرتی که میزان حقوق ماهیانه آن ها از 10 میلیون تومان بیشتر باشد مالیات به صورت مستقیم از فیش حقوقی ماهیانه آن ها کسر خواهد شد. برای کارمندان شرکت های خصوصی نیز به همین شکل خواهد بود با این تفاوت که کارفرما باید مالیات آن ها را پرداخت نماید.

اما در پر کردن اظهارنامه مالیات بر درآمد، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر ارث، مالیات اجاره املاک، مالیات فصلی مشاغل مدنظر می باشد و با ورود به سامانه مودیان باید اظهارنامه مالیاتی را تکمیل نمایید.

عواقب عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی
عواقب عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی

مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد اشخاص حقوقی

مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد اشخاص حقوقی درست در مدت زمان 4 ماه پس از اتمام سال مالی مجاز تعیین شده است. به طور مثال اگر سال مالی پایان اسفند ماه باشد، شما تا اخر تیرماه فرصت دارید که اظهارنامه عملکرد اشخاص حقوقی را ارسال کنید. دقت کنید که منظور ما در اینجا اظهارنامه عملکرد متعلق به اشخاص حقوقی است و صحبتی از اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی نکرده ایم. همچنین زمان ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده نیز متفاوت است.

جریمه عدم تسلیم اظهارنامه مالیات بر عملکرد
جریمه عدم تسلیم اظهارنامه مالیات بر عملکرد

عواقب عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی و جرایم مودیان

مودی در نظام مالیاتی به اشخاصی اطلاق می گردد که پرداخت مالیات بر آن ها تکلیف گردیده است. به عارت دیگر هر شخصی که به کسب و کاری اشتغال دارد و کد مالیاتی دریافت نموده است مکلف است هر ساله اظهارنامه مالیاتی خود را در سایت سازمان امور مالیاتی کشور ارائه نماید. در صورتی که در تاریخ مقرر شده برای اشخاص حقیقی و حقوقی اقدامی از طرف مودی صورت نپذیرد، مهلتی برای جا ماندگان درنظر گرفته خواهد شد که موظف به پر کردن اظهارنامه و پرداخت مالیات می باشند. در صورت عدم پر کردن اظهارنامه و عدم پرداخت مالیات مشمول پرداخت جریمه خواهید شد که به شرح زیر است:

  • برای اشخاص حقوقی 30 درصد درآمد سال مالی
  • برای اشخاص حقیقی و سایر مودیان 10 درصد از درآمد سال مالی

جریمه عدم پرداخت مالیات در ماده 192 قانون مالیات های مستقیم که درباره جرایم اظهارنامه مالیاتی صحبت می کند، شرح داده شده است.

 

جریمه عدم پرداخت مالیات اظهارنامه عملکرد

اظهارنامه عملکرد در حقیقت همان اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی و حقوقی بوده که در قانون مالیات های مستقیم در مورد آن توضیحاتی ارائه گردید. مطابق ماده 192 قانون مالیات های مستقیم مشمول پرداخت جریمه 30 و 10 درصدی خواهند شد.

عواقب عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی در مهلت مقرر و جرائم آن
عواقب عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی در مهلت مقرر و جرائم آن

جریمه عدم ارسال معاملات فصلی

در اینجا ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم به سراغ ما می آید. بر طبق این ماده به میزان 1 درصد از معاملات فصلی که لیست آن ها ارسال نشده است، برای مودی جریمه در نظر گرفته خواهد شد.

البته برخی مشاغل از ارسال اظهارنامه معاملات فصلی معاف هستند و نیازی به ارسال اظهارنامه معاملات فصلی نیست. ولی در این خصوص بهتر است از یک مرکز خدمات حسابداری و مالیاتی مشاوره بگیرید.

جریمه عدم تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث چگونه است؟
جریمه عدم تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث چگونه است؟

جریمه عدم تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده

در قانون مالیات ارزش افزوده مطابق با بند 5 ماده 22 آن دسته از صاحبان مشاغل حقیقی و حقوقی که در مهلت مقرر اقدام به ارسال اظهارنامه ارزش افزوده ننمایند، معادل 50 درصد جریمه خواهند شد. در صورت عدم ارسال و پرداخت به موقع 2 درصد نیز اضافه خواهد شد. به عبارت دیگر اشخاصی که کاملا از این موضوع فرار کنند و اقدامی انجام ندهند، 50 درصد جریمه خواهند شد.

ولی اشخاص دیگر اگر دیرتر از موعد مقرر اقدام به ارسال و پرداخت اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده نمایند 2 درصد جریمه خواهند شد. به ازای هر ماه دیرکرد 2 درصد به مبلغ جریمه به صورت پلکانی اضافه خواهد شد.

جریمه عدم ارسال اظهارنامه اجاره املاک
جریمه عدم ارسال اظهارنامه اجاره املاک

جریمه عدم ارسال اظهارنامه اجاره املاک

جریمه عدم ارسال اظهارنامه مربوط به پرداخت مالیات خانه ها و املاک اجاره‌ای نیز همانند درآمد، برای اشخاص حقوقی معادل 30 درصد از اجاره سالیانه و اشخاص حقیقی نیز معادل 10 درصد می باشد. اگر میزان اجاره ای که دریافت می کنید درست زیر سقف میزان معافیت مالیاتی که هر ساله توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می گردد باشد، باز هم شما ملزم به پر کردن اظهارنامه در مهلت مقرر هستید. در غیر این صورت علاوه بر میزان جریمه تعیین شده باید به ازای هر ماه دیرکرد حدود 2.5 درصد از مبلغ اجاره دریافت گردیده از مستاجر، پرداخت گردد.

عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی
عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی

آیا عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی نوعی فرار مالیاتی محسوب می شود؟

نمی توان گفت که این امر فرار مالیاتی است. ولی تا حدودی این جرم را شامل می شود. فرار مالیاتی به ترفندهایی گفته می شود که مودیان درآمد خالص خود را با افزایش هزینه هایی نابه جا پنهان می کنند و یا از حساب بانکی بستگان خود برای دریافت و هزینه استفاده می کند. با این کار گردش مالی حساب های شخص دچار اخلال می شود و درآمد واقعی پنهان می ماند. و یا مودی از مشتریان و کسانی که به آن ها خدماتی ارائه می کند پول نقد دریافت می نماید. خوشبختانه با ارائه راهکارایی توسط سازمان امور مالیاتی کشور کلیه حساب بانکی اشخاص چک می شود و در صورت مشاهده تراکنش های مکرر و یا واریزی هایی که از میزان تعیین شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور بیشتر باشد، آنحساب تجاری تلقی شده و موظف به پرداخت مالیات هستند.

 

سوالات متداول

آیا املاک با مالکیت دولتی که به اشخاص حقیقی اجاره داده می شود، مشمول پرداخت مالیات خواهد شد؟

بله. اگر ارگان دولتی از مالیات بر درآمد و ارزش افزوده و معاملات فصلی معاف باشد در اینمورد معاف نبوده و باید مالیاتش پرداخت شود. زیرا با درآمد دولتی سرمایه گذاری نموده است و از این راه کسب درآمد می نماید. البته با توجه به میزان اجاره بها در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد.

چگونه باید مبلغ مالیات تعیین شده را پرداخت نمود؟

با مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی کشور می توانید در این خصوص اطلاعاتی کسب کنید. پس از اخذ کد مالیاتی، شما مودی شناخته می شوید و با مراجعه به سامانه مودیان، ورود به پنل کاربری هر شخص، پس از ارسال اظهارنامه، بررسی مامور تشخیص مالیات و تاییدات سامانه، نرخ محاسبه شده باید به صورت آنلاین به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز گردد. برای هر اظهارنامه، سامانه جداگانه ای تعیین شده است.

فهرست مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *

درخواست خدمات و مشاوره

با مشاوره تخصصی فعالیت های مالی،مالیاتی و … خودتان را به ما بسپارید..

درخواست خدمات و مشاوره

اگر شما نیاز به دریافت مشاوره برای اهداف حسابداری ، مالی و مالیاتی خود دارید یا می‌خواهید با خدمات ما بیشتر آشنا شوید و یا استعلام قیمت درخواست کنید ، لطفا فرم زیر را پر کنید تا با شما در ارتباط باشیم. کارشناسان حساب اندیش ایرانیان در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.