آخرین مهلت اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

آخرین مهلت ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده سال 1402

مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات غیر مستقیم است و کلیه مودیان مشاغل حقیقی و حقوقی که خدمات یا محصولاتی را به مشتریان خود عرضه می دارند باید آن را پرداخت نمایند. درست همانند مالیات بر درآمد که هر ساله در ماه های خرداد و تیر برای پرداخت آن اظهارنامه مالیاتی پر می کنید و در سایت سازمان امور مالیاتی کشور با وارد کردن کد مالیاتی خویش اطلاعات کسب و کار خود را وارد می نمایید، برای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیز هر سه ماه یک بار باید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را در سایت evat تکمیل نموده و مبلغ مشخص شده را به صورت آنلاین پرداخت نمایید.

بیشتر بخوانید: خدمات حسابداری

مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده
مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده چیست و چرا باید آن را پرداخت نماییم؟

تاکنون دیده اید که بر روی کالاهای سوپرمارکتی و برخی کالاهای دیگر قیمت با احتساب مالیات بر ارزش افزوده درج شده است؟ این مبلغ یک نوع مالیات غیر مستقیم است که همه افراد جامعه آن را پرداخت می نمایند. صاحب کسب و کار یا خدمت دهنده این پول را از مشتریان دریافت نموده و طی یک سری مقررات و ضوابطی آن را به حساب خزانه داری دولت واریز می کند.

وقتی که یک عدد پیتزا خریداری می کنید، 9 درصد از مبلغ پیتزا مالیات بر ارزش افزوده بوده که از مشتری دریافت می شود.

هر کسی که مصرف بالایی دارد باید مالیات بیشتری بدهد و این به مفهوم عدالت اجتماعی است. به عبارت دیگر هر چقدر که بیشتر مصرف کنید باید مالیات بیشتری پرداخت کنید.

اما ماهیت ارزش افزوده به این معناست که یک کالای تولیدی در کل فرآیند تولید خود مرحله به مرحله ارزشی به آن افزوده می شود. در فرآیند تولید اقداماتی صورت می پذیرد تا ماده خام تبدیل به محصول شود. در مورد خدمات نیز سلسله فرآیندهایی انجام می شود تا مشتری از واحد پذیرنده خدمتی را دریافت نماید. به عبارت دیگر عوامل دیگری در ارائه خدمت دخیل هستند و این موارد ارزش کار را نشان خواهد داد.

بیشتر بخوانید: اظهارنامه مالیاتی

مهلت ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده بهار
مهلت ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده بهار

آخرین مهلت قانونی ارسال اظهارنامه مالیاتی مالیات بر ارزش افزوده بهار 1402

مالیات بر ارزش افزوده دوره سه ماهه دارد و به عبارت دیگر فصلی می باشد. شما باید در انتهای هر فصل از میزان فروش خود و تعداد کالاها و خدماتی که عرضه نموده و فروخته اید گزارش تهیه نمایید و در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده وارد نمایید. البته شاید برایتان سخت به نظر برسد ولی اصلا این کار سخت نیست چرا که نرم افزار حسابداری معتبر این کار را برای شما انجام خواهد داد و به طور خودکار با آخرین اصلاحات و قوانین سازمان امور مالیاتی گزارشی از میزان مبلغ نهایی را برایتان لیست خواهد نمود. برای فصل بهار شما تا پایان 15 تیر ماه فرصت دارید گزارش این فصل را تحت عنوان اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار در سامانه evat وارد نمایید.

بیشتر بخوانید: مشاوره مالی

مهلت ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده فصل تابستان
مهلت ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده فصل تابستان

آخرین مهلت قانونی ارسال اظهارنامه مالیاتی مالیات بر ارزش افزوده تابستان 1402

گزارش مالیات بر ارزش افزوده تابستان 1402 پس از پایان شهریور و از یکم تا شانزدهم مهر ماه 1402 باید در سامانه evat بارگزاری گردد. در صورت عدم ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده جریمه خواهید شد. بهتر است در این خصوص با یک شرکت ارائه دهنده خدمات مالیاتی مشورت کنید.

مهلت ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده فصل پاییز
مهلت ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده فصل پاییز

آخرین مهلت قانونی ارسال اظهارنامه مالیاتی مالیات بر ارزش افزوده پاییز 1402

اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده پاییز 1402 از یکم تا پانزدهم دی ماه بایستی تهیه شده و در سایت evat بارگزاری گردد. در این اظهارنامه شما مجاز هستید مالیات های دریافتی ارزش افزوده از کالاها و خدمات ارائه شده به مشتریان خود را از یکم مهر تا سی ام آذر ماه وارد نموده و در دی ماه ارسال کنید. در صورت عدم ارائه در موعد مقرر جریمه خواهید شد. اگر در خصوص نحوه ارسال اظهارنامه مالیاتی مالیات بر ارزش افزوده اطلاعاتی ندارید بهتر است با یک مشاور مالیاتی مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: اعزام نیروی حسابدار

مهلت قانونی ارسال اظهارنامه مالیاتی مالیات بر ارزش افزوده زمستان
مهلت قانونی ارسال اظهارنامه مالیاتی مالیات بر ارزش افزوده زمستان

آخرین مهلت قانونی ارسال اظهارنامه مالیاتی مالیات بر ارزش افزوده زمستان 1402

برای فصل زمستان استثنائی وجود دارد و آن مدت زمان ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تا پایان بیستم فرودین ماه تمدید شده است. به دلیل تعطیلات نوروز و تعطیل بودن کسب و کارها نسبت به فصول دیگر سال، 5 روز زمان اضافه تمدید شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نرخ مالیات بر ارزش افزوده کالاهای خاص و یا ارائه خدمات خاص می توانید با کارشناسان خدمات حسابداری شرکت حسابداری حساب اندیش ایرانیان که دارای مجوز رسمی بوده مشورت نمایید.

بیشتر بخوانید: خدمات مالیاتی

آخرین مهلت تمدید شده برای ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده برای کلیه فصول سال در سال 1402

به دلیل اینکه برخی مودیان در مهلت مقرر از ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده جا می مانند، سازمان امور مالیاتی کشور زمانی را در این خصوص تمدید نموده و به شرح زیر می باشد:

  • برای فصل بهار تا 26 تیر ماه 1402
  • برای فصل تابستان تا 16 مهر 1402 – در صورت اعلام متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد
  • برای فصل پاییز مدت زمات تمدید متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد
  • برای قصل زمستان نیز مدت زمان تمدید متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد

معمولا مدت زمات تمدید یک هفته الی ده روز بوده و مودیان بهتر است در مهلت قانونی اقدام به ارسال اظهارنامه ارزش افزوده خود نمایند. به طور مثال در فروردین 1401 تا بیست و ششم این زمان تمدید شده بود.

به منظور ثبت ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده می توانید از خدمات مالیاتی که توسط شرکت حسابداری حساب اندیش ایرانیان ارائه می شوند بهرمند شوید.

سوالات متداول

آیا همه مودیان ارائه دهنده و فروش کالاها و خدمات باید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نمایند؟

درصد تعیین شده برای بسیاری از کالاها و خدمات 9 درصد بوده و برای داروهای خاص و کمیاب و صعب العلاج 3 درصد، سیگار های وارداتی 65 درصد و لبنیات، قند، شکر، کالاهای اصلی مصرفی خانوار 1 درصد تعیین شده است.

چرا دولت برخی صنوف و کالاها را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف نموده است؟

به دلیل رونق گرفتن در بحث عرضه و تقاضا، تشویق برای خرید، افزایش تولید و ایجاد نوعی مزیت برای مصرف کنندگان و نیز حمایت از اقشار کم درآمد جامعه.

همچنین اقلام ضروری مورد نیاز مردم مثل دارو، نان، خوراکی های اصلی خانوار، کتاب، دفتر و مطبوعات به دلیل اینکه برای حیات هر نوع انسانی کاملا ضروری تلقی می گردند از مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

فهرست مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *

درخواست خدمات و مشاوره

با مشاوره تخصصی فعالیت های مالی،مالیاتی و … خودتان را به ما بسپارید..

درخواست خدمات و مشاوره

اگر شما نیاز به دریافت مشاوره برای اهداف حسابداری ، مالی و مالیاتی خود دارید یا می‌خواهید با خدمات ما بیشتر آشنا شوید و یا استعلام قیمت درخواست کنید ، لطفا فرم زیر را پر کنید تا با شما در ارتباط باشیم. کارشناسان حساب اندیش ایرانیان در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.