مالیات حقوق صفر

مالیات حقوق صفر 1402

در هر شغلی که فعالیت دارید باید مالیات پرداخت کنید. البته اگر شاغل نیستید هم به صورت غیر مستقیم مالیاتی را پرداخت می کنید! اشخاصی هم که صرفا از طریق املاک کسب درآمد می کنند نیز، باید با پر کردن اظهارنامه مالیاتی مالیات پرداخت کنند. اسم پرداخت مالیات که به گوش می رسد برخی افراد به فکر فرار مالیاتی هستند و به دنبال روش های هستند مالیات کمتر بپردازند. اما لازم نیست که از همان ابتدای کار به فکر فرار مالیاتی باشید. خصوصا اگر از آن دست افرادی هستید که تازه کسب و کاری را شروع کرده اید و در واحدهای صنفی فعالیت دارید، لازم نیست نگران باشید چرا که به برخی مشاغل و سطوح درآمدی مالیات صفر تعلق خواهد گرفت. در موسسه حسابداری حساب اندیش ایرانیان بیشتر به موضوع مالیات صفر خواهیم پرداخت.

مالیات حقوق 1402 - مالیات حقوق صفر
مالیات حقوق 1402 – مالیات حقوق صفر

نحوه محاسبه مالیات حقوق؛ آیا همه به یک میزان مالیات می‌دهند؟

قطعا خیر. مالیات بدین منظور پرداخت می گردد تا هزینه های دولت به منظور ایجاد سطح رفاه مطلوب برای همگان فراهم شود. وقتی که از امکانات یک جامعه همه افراد استفاده می کنند باید مالیات نیز پرداخت کنند. اما صرفا نه همه افراد. آن دسته از افرادی که درآمد پایینی دارند مشمول پرداخت مالیالت نیستند. اما باید اظهارنامه مالیاتی را پر کرده و ارسال نمایند. قبل از ارسال اظهارنامه کلیه صنوف و اشخاص حقیقی و حقوقی باید کد مالیاتی دریافت کنند تا بتوانند وارد سامانه امور مالیاتی کشور شوند و اظهارنامه خود را در آنجا پر کنند.

برای سطح درآمدی مشخصی درصد پرداخت مالیات تعیین می گردد به طور مثال کسی که 10 میلیون تومان در ماه درآمد خالص داشته باشد از پرداخت مالیات معاف است. و یا به طور مثال شخصی که 28 میلیون و هشتصد هزار تومان در ماه درآمد خالص داشته باشد، از پرداخت مالیات بر درآمد معاف است. اما اگر همان فرد از طریق اجاره املاک خود و یا به واسطه شغل دوم درآمدی داشته باشد و کلیه درآمدهای حاصله از 28 میلیون و هشتصد هزار تومان بیشتر شود، باید مالیات پرداخت کند.

اشخاصی که دارای سطوح درآمدی متفاوتی از یک دیگر هستند باید بر اساس درصد تعیین شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور مالیات پرداخت نمایند.

بیشتر بخوانید: وکیل مالیاتی کیست

 

مالیات حقوق ۱۴۰۲ - جدول میزان بر درآمد دستمزد
مالیات حقوق ۱۴۰۲ – جدول میزان بر درآمد دستمزد

جدول مالیات حقوق ماهیانه 1402

برای کلیه کارمندان دولتی و غیر دولتی جدول پرداخت مالیات تعیین گشته است.

  • درآمد بین 0 تا 10 میلیون تومان در ماه  0  درصد
  • درآمد بین 10 تا 14 میلیون تومان در ماه 10 درصد
  • درآمد بین 14 تا 23 میلیون تومان در ماه 15 درصد
  • درآمد بین 23 تا 34 میلیون تومان در ماه 20 درصد
  • درآمد بالای 34 میلیون تومان   30 درصد

البته باید اشاره کرد شرایط و ضوابطی برای پرداخت مالیات وجود دارد. و منظور ما از تعیین بازه ارقام، درآمد خالصی است که کارگر یا کارمند بخش دولتی یا خصوصی بدست می آورد.

بگذارید با ذکر یک مثال این موضوع را برای شما مشخص کنیم:

درآمد یک کارمند در ماه 18 میلیون تومان است و حال می خواهیم مالیات بر درآمد او را محاسبه کنیم.این فرد با توجه به سطح درآمدی اش در دسته سوم قرار خواهد گرفت و مشمول 15 درصد از پرداخت مالیات خواهد بود و مالیات بر حقوق صفر به او تعلق نخواهد گرفت.

خب حالا باید 18میلیون را منهای عدد 10 میلیون کنیم تا عدد 8 میلیون بدست بیاید. حال عدد 8 را دو عدد 4 در نظر می گیریم. به عبارت دیگر دو تا 4 میلیون تومان در نظر می گیریم.

عدد 4 میلیون اول را در 10 درصد ضرب می کنیم و 400 هزار تومان بدست می آید.

عدد 4 میلیون دوم را در 15 درصد ضرب می کنیم و 600 هزار تومان بدست می آید. حال این دو مقدار را با یکدیگر جمع نموده و عدد یک میلیون رقم مالیات پرداختی است.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی بهتر است با مشاور مالیاتی در محاسبه میزان دقیق مالیات و شیوه تعیین هزینه ها مشورت کنند.

بیشتر بخوانید: خدمات مالیاتی

 

مالیات بر درآمد حقوق | ارسال لیست مالیات حقوق
مالیات بر درآمد حقوق | ارسال لیست مالیات حقوق

سقف معافیت‌های مالیاتی حقوق و دستمزد سال 1402

معافیت مالیاتی برای حقوق های زیر 10 میلیون تومان در سال 1402 تعیین شده است. در برخی موارد، حقوق های زیر 8 میلیون تومان نیز مشمول معافیت مالیاتی خواهند شد.

اما باید بدانید که مالیات حقوق و دستمزد با مالیات بر ارث، مالیات بر درآمد املاک و مستغلات، مالیات بر درآمد واحدهای تولیدی با یکدیگر متغایر است. حتی مالیات مشاغل صنفی نیز تفاوت هایی با مالیات بر درآمد کارکنان دولتی و غیر دولتی دارد.

بیشتر بخوانید: مالیات ارزش افزوده

 

مالیات حقوق چیست و چطور محاسبه می‌شود؟
مالیات حقوق چیست و چطور محاسبه می‌شود؟

مزایای پرداخت مالیات؛ تفاوت مالیات مستقیم و غیرمستقیم

مالیات یا خراج نوعی هزینه اجباری بوده که افراد باید برای برقراری توازن در جامعه آن را پرداخت کنند. دولت با استفاده از مالیات پرداخت شده توسط مردم مخارج خود را تامین می نماید. این پول برای بودجه واحدهای مختلف کشور صرف می گردد و برای مردم امکانات تهیه می نماید.

مالیات از 10 درصد درآمد تا 30 درصد از درآمد را شامل می شود. افراد با درآمد بالا باید مالیات پرداخت کنند و مشمول پرداخت مالیات های مستقیم و غیر مستقیم هستند.

به طور مثال برای خرید بلیط هواپیما و یا در هنگام پرداخت عوارض خروج از کشور باید مالیات پرداخت کنید. در هنگام خرید بیمه شخص ثالث و دیگر بیمه ها نیز مشمول پرداخت مالیات می شوید و مالیات های غیر مستقیم ارتباطی به سطح درآمد اشخاص ندارند.

مالیات های مستقیم به طور کاملا محسوس از پرداخت کننده دریافت می شوند و مالیات های غیر مستقیم به طور نامحسوس دریافت می شوند. شما مالیات بر ارزش افزوده را نمی بینید و وقتی که از فروشگاه مواد غذایی به طور مثال یک عدد رب گوجه خریداری می کنید قیمت کامل محصول را پرداخت می کنید و علنا نمی دانید که چقدر از مبلغ پرداختی را مالیات بر ارزش افزوده شامل گردیده است.

اما برای درآمدی که ماهیانه بدست می آورید دقیقا می دانید که درآمدتان چقدر است و بر مبنای درآمد خود مالیات پرداخت می نمایید.

یکی از مزایای پرداخت مالیات توسط عامه افراد جلوگیری از فرار مالیاتی بوده و در این صورت تعداد متخلفان کمتر خواهد بود. شاید دیده باشید که برخی فروشگاه ها و مراکز ارائه کننده خدمات از شما پول نقد و یا وجه کارت به کارت شده دریافت می کنند. این گونه افراد در حال فرار مالیاتی هستند و درآمد خود را پنهان می نمایند و به نوعی توازن را در محاسبات مالیاتی بر هم خواهند زد. شما می توانید با مشاوره مالیاتی از جزئیات کامل خدمات مالیاتی بر اشخاص و مشاغل آگاهی های لازم را کسب کنید.

بیشتر بخوانید: مشاوره مالی

 

نکات مهم، معافیت‌ها و نحوه محاسبه مالیات حقوق 1401
نکات مهم، معافیت‌ها و نحوه محاسبه مالیات حقوق 1401

 نرخ صفر مالیاتی؛ کدام موارد معافیت مالیاتی دارند؟

مالیات با حقوق صفر به مواردی تعلق می گیرد که فرد هیچ املاکی ندارد و یا از املاکش درآمدی کسب نمی کند. همچنین دارای خودروی لوکسی نبوده و اگر کارمند یا کارگر بخش دولتی یا خصوصی باشد و میزان درآمد خالص او از 10 میلیون تومان کمتر باشد از پرداخت مالیات معاف است.

به چنین افرادی مالیات بر حقوق صفر تعلق می گیرد. زیرا فرد اموال و دارائی ندارد که بخواهد مالیات پرداخت کند و سقف درآمدی او بسیار پایین است.

اما این افراد به طور غیر مستقیم در خرید لوازم و کالاها و یا دریافت خدمات مالیات بر ارزش افزوده پرداخت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: اظهارنامه مالیاتی

 

مالیات حقوق صفر چیست؟آشنایی با مالیات حقوق
مالیات حقوق صفر چیست؟آشنایی با مالیات حقوق

آیا در صورت عدم پرداخت مالیات مشمول جریمه خواهیم شد؟

بله. باید در مهلت مقرر مالیات خود را پرداخت نمایید. چنانچه نسبت به سقف مالیات تعیین شده معترض هستید می توانید در سامانه اعتراضات شکایت خود را با ذکر دلیل و مدرک بیان کنید. پس از مهلت رسیدگی به شکایات باید میزان مالیات تعیین شده را پرداخت نمایید در غیر این صورت مشمول جریمه خواهید شد. اما شما می توانید بر اساس یک سری راه های قانونی مالیات خود را کاهش دهید.

با کمک به خیریه ها و مراکز آموزشی و یا کمک به مجموعه های ورزشی و باشگاه ها میزان مالیات بر درآمد کاهش می یابد. البته این قوانین برای واحدهای تولیدی و صنفی صدق می نماید.

سوالات متداول

آیا عیدی پرداخت شده به کارمندان و کارکنان درآمد محسوب می شود؟

بله. درآمد محسوب شده و با حقوق سالیانه جمع می شود و بر طبق جدول سطوح درآمدی در ارتباط با میزان مالیات تعلق گرفته به شخص اظهارنظر خواهد شد. در مورد سنوات سالیانه نیز این موارد صدق می کند.

مالیات حقوق صفر مشمول کلیه زنان خانه دار خواهد شد؟

خیر. باید سطوح درآمدی مختلفی که فرد به دست می آورد بررسی گردد. اگر هیچ درآمد و املاکی نداشته باشد و گردش حساب او نیز پایین باشد مشمول مالیات حقوق صفر خواهد شد.

آیا کلیه کارگران مشمول پرداخت مالیات صفر هستند؟

خیر. کارگران در رده های سطوح بالایی و یا در جایگاه شغلی سرپرست و مواردی این چنینی که دریافتی آنان در سال 1402 بالای 10 میلیون تومان است باید مالیات پرداخت کنند.

فهرست مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *

درخواست خدمات و مشاوره

با مشاوره تخصصی فعالیت های مالی،مالیاتی و … خودتان را به ما بسپارید..

درخواست خدمات و مشاوره

اگر شما نیاز به دریافت مشاوره برای اهداف حسابداری ، مالی و مالیاتی خود دارید یا می‌خواهید با خدمات ما بیشتر آشنا شوید و یا استعلام قیمت درخواست کنید ، لطفا فرم زیر را پر کنید تا با شما در ارتباط باشیم. کارشناسان حساب اندیش ایرانیان در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.