مفاصا حساب مالیاتی چیست

مفاصا حساب مالیاتی چیست؟

مفاصا حساب مالیاتی چیست و چگونه می توان آن را دریافت نمود؟

همیشه و در همه جا تسویه حساب بدهی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما در مباحث مالیاتی این مسأله دارای شرایط و ضوابطی بوده که از اصول و خط مش‌های قوانین حسابداری مالیاتی پیروی می‌نماید. مفاصا حساب مالیاتی به برگه‌ای گفته می‌شود که نشان‌دهنده‌ی تسویه کامل بدهی مالیاتی فرد یا شرکت بوده و برای ارائه به سازمان‌های دیگر کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید: مالیات ارزش افزوده

دقت کنید که این برگه را با رسید تسویه حساب اشتباه نگیرید. برای دریافت این برگه ابتدا باید کلیه مراحل ثبت اظهار نامه مالیاتی و پرداخت بدهی را طی نموده و در مراحل پایانی می‌توانید تقاضای مفاصا حساب مالیاتی داشته باشید. این رسید در حقیقت سند اثباتی دال بر پرداخت کامل مالیات می‌باشد. به طور مثال قصد تأسیس و راه‌اندازی یک کسب و کاری دارید و برای دریافت مجوز‌های لازم از ارگان‌های مربوطه لازم است ثابت کنید که بدهی مالیاتی ندارید. در اینجاست که این گواهی یا برگه مفاصا حساب به کار شما می آید و داشتن آن ضروری است.

شرایط صدور مفاصای حساب مالیاتی
شرایط صدور مفاصای حساب مالیاتی – طریقه دریافت مفاصا حساب مالیاتی

شرایط صدور مفاصای حساب مالیاتی

مفاصا به معنای تسویه حساب است و قبل از اینکه شما درخواست مفاصا دهید باید پیش زمینه‌های لازم را انجام داده تا به این مرحله برسید. هر مودی که تقاضای مفاصای حساب مالیاتی دارد، بدون داشتن ویژگی‌ها و شرایط مدنظر نمی‌تواند مفاصا حساب دریافت کند. پیش نیاز‌های لازم ثبت شرکت، ارائه اظهارنامه مالیاتی و در آخرین گام تقاضای مفاصا حساب مالیاتی است. کسب و کاری که ثبت نشده باشد مشمول مالیات نمی‌گردد. برای دریافت برگه مفاصا ثبت شرکت الزامی است. پس از پر کردن اظهارنامه و طی کردن روند پرداخت مالیات می‌توانید تقاضای مفاصای حساب مالیاتی دهید. البته لازم به ذکر است که شما باید درخواست خود را به مراجع ذیربط ارائه کنید و کارشناسان با بررسی پرونده مالیاتی و سوابق پرداخت به شما گواهی معتبر مفاصا حساب را ارائه می‌نمایند. خدمات مالیاتی در مشاغل مختلف دارای قوانین و بند‌های بسیار گسترده‌ای است. دریافت گواهی مالیاتی مفاصا حساب در آخرین مرحله مورد اقداماست و تا زمانی که مالیات پرداخت نشود، برگه‌ای به شخص حقیقی یا حقوقی داده نخواهد شد.

 

بیشتر بخوانید: خدمات مالیاتی

 

نحوه دریافت مفاصای حساب مالیات
نحوه دریافت مفاصای حساب مالیات

نحوه دریافت مفاصای حساب مالیات

همانطور که می‌دانید هر ساله در ماه‌های خرداد و تیر باید اظهار نامه مالیاتی را به اداره مالیات ارسال نمود. در اظهارنامه شما لیستی از دریافتی‌ها، پرداختی‌ها، خرجکرد، ضرر و زیان، میزان فروش خود و خلاصه‌ای از وضعیت مالی شرکت یا کسب و کار را به اداره مالیات تحت عنوان اظهارنامه ارسال می‌کنید.

کارشناسان و یا رئیس گروه مالیات با بررسی ارقام موجود در اظهار نامه و سوابق فرد برگه مفاصای مالیاتی را صادر می‌کنند. برای دریافت باید به صورت حضوری مراجعه کنید و معمولاً این کار به صورت کاملاً غیر حضوری و اینترنتی انجام نمی‌شود. به عبارت دیگر حضور شخص الزامی است. ولی شما می‌توانید با مشاوره مالیاتی شرکت حسابداری حساب اندیش ایرانیان در این خصوص مشورت کنید.

 

بیشتر بخوانید: خدمات حسابداری

 

سامانه دریافت مفاصا حساب مالیاتی آنلاین
سامانه دریافت مفاصا حساب مالیاتی آنلاین

سامانه دریافت مفاصا حساب مالیاتی آنلاین

برای درخواست مفاصا حساب مالیاتی سامانه مخصوصی وجود ندارد. شما می‌توانید وارد سایت tax.gov.ir شوید و از این سامانه کد مالیاتی بگیرید و یا اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنید. همچنین در این سامانه می‌توان مالیات را به صورت آنلاین پرداخت نمود. اقداماتی از جمله: استعلام ممنوع الخروجی، استعلام اتباع خارجی برای ثبت نام در کنکور سراسری و یا شاغل شدن، دریافت کد اتباع و دیگر موارد از جمله امکاناتی است که شما می‌توانید در این سامانه انجام دهید. در حالت کلی برای مشاوره مالی و اطلاع از مالیات بر درآمد مشاغل و کسب و کار‌ها شما می‌توانید از این وب سایت اطلاعات جامعی کسب کنید. اما روند اداری مفاصا مالیاتی در اداره مالیات انجام می‌شود.

مدارک لازم برای مفاصا حساب مالیاتی

مدارک لازم برای مفاصا حساب مالیاتی

مدارک لازم برای مفاصا حساب مالیاتی

مدارک لازم برای درخواست مفاصا حساب برای موارد مختلف متفاوت می‌باشد. به طور مثال برای خودرو و ملک ممکن است اسناد این دو مورد تقاضا گردد. اما شناسنامه و یا کارت ملی لزوماً مورد نیاز نیست. چرا که شما در اداره مالیات پرونده دارید و کارشناسان مالیاتی پرونده شما را مورد بررسی قرار خواهند داد.

اگر شخص پیر و یا از کارفتاده باشد و بنا به دلایلی نمی‌تواند حرکت کند و یا در جایی حضور پیدا نماید، ممکن است فرزندان او به اداره مالیات مراجعه نمایند. در این صورت مدارک هویتی برای اثبات روابط نسبی و یا سببی احتیاج می‌باشد. اگر مودی وکالت تام الاختیار به یکی از فرزندان یا وکیل خود داده باشد، ارائه وکالت نامه نیاز است.

درخواست مفاصا حساب شرکت‌های حقیقی و یا حقوقی نیاز به مدارک ثبت شرکت دارد. ولی باز هم بسته به نظر کارشناس ممکن است از شما چنین مدارکی را تقاضا نکنند.

مفاصا حساب مالیاتی اشخاص حقوقی و حقیقی
مفاصا حساب مالیاتی اشخاص حقوقی و حقیقی

مفاصا حساب مالیاتی اشخاص حقوقی و حقیقی

مفاصا به معنای تسویه حساب بوده و در حقیقت فرد می‌خواهد اثبات کند که بدهی مالیاتی ندارد. این اثبات باید توسط اداره مالیات و با بررسی پرونده فرد صورت پذیرد.

هر کسب و کاری سال مالیاتی دارد و فرد باید به دولت مالیات پرداخت کند. به طور مثال رانندگان خودرو‌های سنگین و یا کسانی که در حوزه حمل و نقل مشغول به کار هستند نیز باید مالیات پرداخت کنند.

در بالا گفته بودیم که برای دریافت گواهی مفاصا حساب باید ثبت شرکت صورت پذیرد. اما برای برخی مشاغل و یا اقدامات نیز می‌توان گواهی مفاصا حساب گرفت.

دریافت گواهی مفاصا مالیاتی به صورت حضوری بوده و باید از کارشناسان مالیاتی که در حیطه خدمات مالی مشغول به کار هستند، گواهی را دریافت کنید. ممکن است روند بررسی پرونده شما چند روز زمان ببرد. اما اگر مالیات خود را کامل پرداخت نموده‌اید ممکن است بازبینی پرونده صورت نپذیرد.

انواع مفاصا حساب شامل چه مواردی است
انواع مفاصا حساب شامل چه مواردی است

انواع مفاصا حساب شامل چه مواردی است

مفاصا حساب صرفاً برای کسب و کاری که در آن تراکنش‌های مالی در حال دریافت و پرداخت بوده ارائه نمی‌گردد. بلکه طیف گسترده‌ای را شامل می‌شود.

مفاصا حساب خودرو

مالکان کلیه خودرو‌های سبک و سنگین مشمول پرداخت مالیات هستند. برای خودرو‌های لوکس نیز باید مالیات پرداخت نمود.

پس از پر کردن اظهار نامه مالیاتی و ارائه آن به اداره مالیات و تعیین نرخ دقیق مالیات شما باید مبلغ مدنظر را پرداخت کنید. برای آن دسته از اشخاصی که مالیات را به صورت اقساطی پرداخت می‌نمایند، گواهی مفاصا پس از تسویه بدهی صادر می‌گردد.

کامیون‌ها، کامیونت، وانت بار‌ها، شرکت‌های مسافربری، سندیکای باربری، شرکت‌های خصوصی حمل بار درون شهری و برون شهری و رانندگان آن‌ها ملزم به پرداخت مالیات هستند. به تمامی این خودرو‌ها مالیات تعلق می‌گیرد.

مفاصا حساب سهام که ماهیت نقل و انتقال دارد

کسانی که در حوزه خرید و فروش سهام و یا نقل و انتقال آن فعالیت دارند باید مالیات تعلق گرفته بابت نقل وانتقال سهام را پرداخت کنند. به طور مثال اگر فرد متوفی صاحب سهام در بورس باشد پس از فوت وی مالکیت سهام به وراث تعلق می‌گیرد.

جهت انتقال سهام از ورثه مالیات دریافت می‌گردد. شخص انتقال‌دهنده مشمول پرداخت مالیات است. پس از تسویه کامل، آنگاه می‌تواند تقاضا مفاصا حساب دهد. با اخذ گواهی مفاصا حساب احراز می‌گردد که فرد در پرونده مالیاتی خود هیچ بدهی ندارد و یا به اصلاح از بابت مالیات پرونده‌اش پاک است.

مفاصا حساب شهرداری

برای اینکه مشخص شود ملکی بدهی به شهرداری دارد یا خیر ارائه گواهی مفاصا حساب لازم است. معمولاً کسانی که قصد دارند ملکی را بفروشند، باید این گواهی را در دفترخانه هنگام انتقال سند به دفتردار و یا خریدار ارائه کنند. برای املاک تجاری دریافت این گواهی اجباری است. با این گواهی مشخص خواهد شد که ملک مورد نظر استاندارد‌های شهرداری را در هنگام ساخت رعایت نموده است و بدهی به این ارگان ندارد.

همچنین قبوض مختلفی را شهرداری به املاک و ساختمان‌ها جهت پرداخت عوارض و یا خدماتی از این دست صادر می‌نماید که ممکن است برخی افراد از پرداخت بدهی تعیین شده سر باز زنند.

 

بیشتر بخوانید: استاندارد حسابداری چیست ؟

 

مفاصا حساب بیمه تأمین اجتماعی

آن دسته از پیمانکاران مشاغلی که با تعداد زیادی کارگر و نیرو سروکار دارند و این افراد را بیمه تأمین اجتماعی نموده‌اند، دریافت گواهی مفاصا حساب بیمه نیاز خواهد شد.

پس از پایان کار، جهت ارائه مدارک به بیمه تأمین اجتماعی و مشخص شدن پرونده بیمه‌ای کارفرما ارائه این گواهی الزامی است. اشخاصی که مشاغل کارفرمایی دارند و افرادی را با بیمه تأمین اجتماعی پوشش داده‌اند، پس از اتمام کار یا یک سال کامل جهت تسویه سنوات بیمه‌ای و یا اموراتی از این دست به برگه مفاصا حساب مالیات احتیاج پیدا خواهند کرد.

سوالات متداول

چرا نمی توان به صورت کاملا غیر حضوری گواهی مفاصا حساب اخذ نمود؟

زیرا باید سوابق مالیاتی فرد توسط اداره مالیات مورد بازبینی قرار گیرد واحراز شود که بدهی مالیاتی ندارد.

برای دریافت گواهی مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی رعایت چه مواردی لازم است؟

اگر کارفرما هستید باید بیمه کارگران و کارمندان خود را به طور کامل به سازمان تامین اجتماعی واریز نموده و بدهی نداشته باشید. همچنین مالیاتی که به کسب و کارتان تعلق گرفته است را باید پرداخت نمایید.

آیا کارمندان دولت می توانند گواهی مفاصا حساب دریافت کنند؟

در صورت پرداخت مالیات خودرو و ملک در صورتی که شرایط و ضوابط مالیات های خودرو، ملک، سهام و غیره بر آن ها شامل شود، بله می توانند در صورت تسویه بدهی گواهی مفاصا حساب بگیرند.

 

 

فهرست مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *

درخواست خدمات و مشاوره

با مشاوره تخصصی فعالیت های مالی،مالیاتی و … خودتان را به ما بسپارید..

درخواست خدمات و مشاوره

اگر شما نیاز به دریافت مشاوره برای اهداف حسابداری ، مالی و مالیاتی خود دارید یا می‌خواهید با خدمات ما بیشتر آشنا شوید و یا استعلام قیمت درخواست کنید ، لطفا فرم زیر را پر کنید تا با شما در ارتباط باشیم. کارشناسان حساب اندیش ایرانیان در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.