مالیات کارتخوان سوپرمارکت

مالیات کارتخوان سوپرمارکت | نحوه محاسبه مالیات سوپرمارکت

مالیات کارتخوان سوپرمارکت

این روزها آن قدر فرار مالیاتی زیاد شده که بسیاری از صاحبان مشاغل به مراجعه کننده ها می گویند که به جای کارت کشیدن، پول نقد بدهند و یا کارت به کارت کنند. ولی آیا به نظر شما برای سوپرمارکت ها چنین اقدامی منطقی است؟ قطعا خیر. اقلام سوپرمارکتی به گونه ای قیمت گذاری شده اند که امکان پرداخت نقدی غیرممکن است. پس چاره ای به غیر از پرداخت از طریق کارتخوان نیست. همه افراد باید پس از خرید کارت بکشند. مشاوران مالیاتی در کشور معمولا در ارتباط با مالیات سوپرمارکت ها مشاوره هایی را به صاحبان چنین مشاغلی ارائه می دهند. اگر شما دارای سوپرمارکت هستید و قصد دارید بدانید که چقدر به شما مالیات تعلق می گیرد و یا نحو محاسبه آن چقدر است بهتر است شرکت حسابداری حساب اندیش ایرانیان را دنبال کنید و تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: خدمات حسابداری

چطور مالیات سوپرمارکت‌ها را محاسبه کنیم؟
چطور مالیات سوپرمارکت‌ها را محاسبه کنیم؟

مالیات دستگاه پوز سوپر مارکت

کلیه مشاغل آزاد و کسانی که برای خود کسب و کاری راه اندازی نموده اند باید مالیات پرداخت کنند. البته کلیه حقوق بگیران وکارمندان نیز طبق ضوابط و شرایطی مشمول پرداخت مالیات خواهند شد. مالیات بر درآمد مشاغل بر مبنای سود سالیانه ای که بدست می آورند تعیین خواهد شد. و میزان درآمدی که به آن مالیات تعلق می گیرد، برای هر صنفی متفاوت است. اما به آنچه که مالیات تعلق خواهد گرفت، سود خالص شماست. به عبارت دیگر میزان فروش را باید از هزینه ها و اجاره ای که پرداخت می کنید کسر نموده و آنچه که می ماند دارایی شماست و به مقداری از آن درآمد مالیات تعلق خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: اظهارنامه مالیاتی

مالیات کارت خوان سوپرمارکت
مالیات کارت خوان سوپرمارکت

نحوه محاسبه مالیات سوپرمارکتها

برای پرداخت مالیات شما به عنوان صاحب یک سوپر مارکت مکلف هستید تا برای خود کد مالیاتی دریافت کنید. روند دریافت کد در سایت سازمان امور مالیاتی کشور درج شده است.

پس از دریافت کد مالیاتی شما باید در پایان سال مالی با پر کردن اظهارنامه مالیاتی، به سازمان امور مالیاتی کشور و یا اداره امور مالیات شهر خود معرفی خواهید شد.

اطلاعاتی از جمله: مالک مغازه هستید و یا ملک را در اجاره دارید، بارگزاری پروانه کسب، بارگزاری اجاره نامه، کد پستی، تصویر شناسنامه وکد ملی.

توصیه می شود بلافاصله بعد از شروع به کار، برای خود پرونده مالیاتی تشکیل دهید وکد مالیاتی دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: مشاوره مالی

محاسبه مالیات عملکرد سوپر مارکت
محاسبه مالیات عملکرد سوپر مارکت

طبقه مالیاتی سوپرمارکت ها

سوپرمارکت ها اگر فروشگاه زنجیره ای تلقی گردند و بالای 5.5 میلیارد درآمد داشته باشند، در طبقه اول قرار می گیرند.

بین یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان تا 5.5 میلیارد تومان در طبقه دوم قرار می گیرند.

و هر شغلی که در طبقه اول ودوم جای نداشته باشد در طبقه سوم قرار خواهد گرفت. پس اگر درآمد سوپر مارکت زیر 1800000000تومان در سال باشد، در طبقه سوم جای دارد.

پس لازم است هنگام تشکیل پرونده مالیاتی به این مسئله توجه کنید. در غیر اینصورت اگر اشتباهی صورت پذیرد امکان ویرایش تا سه سال وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: اعزام نیروی حسابدار

مالیات کارتخوان 1402 - ثبت نام مالیات دستگاه پوز
مالیات کارتخوان 1402 – ثبت نام مالیات دستگاه پوز

معافیت مالیاتی سوپرمارکت ها

در ابتدا شما لازم است تا عدد 39 میلیون و ششصد هزار تومان را از میزان سودی که به دست آورده اید، کسر نمایید و هر آنچه که باقی ماند را باید بر اساس الگوی زیر پیش ببرید:

  • تا دویست میلیون اول 15 درصد آن معاف از مالیات خواهد بود
  • تا دویست میلیون دوم 20 درصد آن معاف از مالیات خواهد بود
  • باقی مانده 25 درصد معاف از مالیات خواهد بود

به ترتیب باید محاسبات صورت پذیرد. دقت کنید که اگر فرار مالیاتی نداشته باشید و از مودیان خوش حساب باشید، به شما تخفیف هایی در درصدهای ارائه شده تعلق خواهد گرفت.

درصورتی که سوپر مارکت توسط دو شریکی که با هم دیگر رابطه زوجیت دارند تاسیس گردد مشمول معافیت مالیانی خواهند شد. البته مدت زمان آن محدود است و یک الی دو سال می باشد و بعد از آن باید مالیات پرداخت کرد.

در صورتی که اظهارنامه تا 31 خرداد ماه هر سال ارسال نشود و مالیاتی پرداخت نگردد، ممکن است مشمول جریمه شوید. البته مدت زمان ارسال اظهارنامه ممکن است تمدید گردد.

در صورت فرار مالیاتی امکان جریمه و یا حتی زندان برای برخی ارقام بزرگ وجود دارد.

برای زنان سرپرست خانوار وافراد دارای معلولیت شدیدی که سوپرمارکت دارند، معافیت مالیاتی درنظر گرفته شده است. اما اگر درآمد بسیار بالایی کسب کنند باید مالیات پرداخت نمایند که درصدها توسط سازمان امور مالیاتی کشور هر ساله مشخص خواهد شد.

بیشتر بخوانید: مالیات ارزش افزوده

ثبت مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۲
ثبت مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۲

آیا دستگاه کارتخوان مشمول مالیات است؟

اگر تراکنش های دستگاه کارتخوان از حدی بیشتر باشد، می توان نتیجه گرفت فرد دارای کسب و کاری است. کلیه مشاغلی که از دستگاه کارت خوان برای دریافت وجه استفاده می کنند مشمول پرداخت مالیات خواهند شد.

ولی در ارتباط با ارگان های دولتی و یا بیمارستان ها شرایط متفاوت خواهد بود و برای این گونه مشاغل جداگانه تصمیم گیری خواهد شد. البته کلیه ارگان های دولتی از پرداخت مالیات معاف هستند.

ولی بیمارستان های خصوصی و یا کلینیک های خصوصی باید مالیات پرداخت کنند و ملاک محاسبه درآمد طبقه بندی مشاغل بوده و گردش حساب و همچنین میزان سود سالیانه ملاک محاسبه خواهد بود.

چه کار کنیم تا مالیات سوپرمارکت را کاهش دهیم؟

بهتر است با شرکت ارائه دهنده خدمات مالیاتی در این خصوص مشورت کنید. توصیه می کنیم حتما از نرم افزارهای حسابداری استفاده کنید و میزان فروش روزانه خود را وارد کنید. درست مثل فروشگاه های بزرگ که به صورت سیستمی کار می کنند و حتی فاکتور پرداخت چاپ شده به مشتریان خود می دهند. حتما حسابداری را به صئرت ساده یاد بگیرید و دفاتر قانونی را نزد خود نگه دارید. در هنگام پر کردن اظهارنامه مالیاتی از شما سوال می شود که آیا به موسسات خیریه کمک کرده اید یا خیر؟ و یا حمایت از مجموعه ورزشی داشته اید یا خیر. در صورت کمک مالی به شما تخفبف تعلق خواهد گرفت.

سوالات متداول

آیا سوپرمارکت، فروشگاه زنجیره ای وهایپر مارکت در یک طبقه بندی هستند؟

بر اساس میزان درآمد، اگر برای همه این مشاغل یکسان باشد در یک دسته قرار می گیرند و اگر به طور مثال درآمد هایپرمارکت از سوپرمارکت بیشتر باشد، و مطابق با سقف های تعیین شده در موارد ذکر شده باشد طبقه بندی متفاوت خواهد بود و درصد های تعیین شده نیز متغییر خواهد بود.

میزان معافیت مالیاتی سوپرمارکت ها چقدر است؟

اگر درآمدتان در سال 1402 حدود 39600000 تومان باشد، به طور کل از پرداخت مالیات معاف هستید. ولی اگر از این مقدار بیشتر باشد باید به صورت پله ای و مازاد بر درآمدی که کسب نموده اید مالیات پرداخت کنید.

فهرست مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *

درخواست خدمات و مشاوره

با مشاوره تخصصی فعالیت های مالی،مالیاتی و … خودتان را به ما بسپارید..

درخواست خدمات و مشاوره

اگر شما نیاز به دریافت مشاوره برای اهداف حسابداری ، مالی و مالیاتی خود دارید یا می‌خواهید با خدمات ما بیشتر آشنا شوید و یا استعلام قیمت درخواست کنید ، لطفا فرم زیر را پر کنید تا با شما در ارتباط باشیم. کارشناسان حساب اندیش ایرانیان در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.