میزان مالیات بر خانه های خالی در مناطق مختلف کشور

میزان مالیات بر خانه های خالی در مناطق مختلف کشور

با اجرای مقررات ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم که اخیرا به تصویب نهایی رسیده و در روزنامه رسمی هم منتشر شده و حدودا از ابتدای سال ۱۴۰۰ اجرایی خواهد شد ، میزان مالیات بر خانه های خالی در مناطق مختلف کشور چقدر خواهد بود؟

اگر خانه ای بیش از چهار ماه خالی ساکن نداشته باشد، پس از آن به ازای هر ماه در سال اول شش برابر، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر مشمول مالیات متعلق به اجاره خواهد شد. طبق ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم، درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می‌گردد عبارت است از کل مال‌الاجاره، اعم از نقدی و غیر نقدی، پس از کسر ۲۵ درصد بابت هزینه‌ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره.

به عنوان مثال اگر یک واحد مسکونی خالی در محدوده منطقه ۱۳ بلوک ۱ آن شناسایی شود، با توجه به ارزش اجاری مصوب موضوع ماده ۵۴ ق.م.م و مقررات ماده ۵۴ مکرر ( ۴۰ هزار تومان برای هر متر مربع ) نسبت به تعیین مالیات بر خانه های خالی اقدام به شرح زیرخواهد شد :

  • مالیات یک خانه خالی ۱۰۰ متری در محدوده بلوک فوق برای سال اول ، ماهانه دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود که برای یک سال می شود ۳۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان .
  • در سال دوم هم با فرض ثابت ماندن ارزش اجاری املاک ، ماهانه ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان مالیات اجاره خانه خالی خواهد بود که سالانه میشود ۶۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
  • اگر این خالی ماندن برای سال سوم و بعد آن ادامه داشته باشد مالیات اجاره ماهانه با فرض ثابت ماندن ارزش اجاری املاک نسبت به سال قبل، مبلغ ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود که برای یکسال می شود ۹۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

 

اقامتگاه دوم معاف از مالیات است.

قانون جدید استثنائاتی را برای مالیات خانه های خالی در نظر گرفته است. به طور مثال هر سرپرست خانوار می تواند علاوه بر خانه ای که اقامت اصلی اوست یک مسکن در شهر دیگر در ملکیت خود داشته باشد که حتی اگر خالی باشد از آنجا که اقامت فرعی خانواده محسوب می شود معاف از مالیات بر خانه های خالی خواهد بود. خانه های خالی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و روستاها نیز از تور مالیاتی مذکور خارج است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *