مراحل اعتراض به برگه تشخیص مالیاتی

بازگشت به نوشته‌ها

مراحل اعتراض به برگه تشخیص مالیاتی

در این مطلب قصد داریم نحوه اعتراض به برگه تشخیص مالیاتی را بررسی کنیم، ابتدا مالیات های ابزاری و قطعی را شناخته و سپس به ذکر مراحل خواهیم پرداخت:

مالیات ابرازی : نوعی پرداخت مالیات است که مودی در اظهارنامه تسلیمی خود آن را ابراز می کند، این نوع مالیات باید توسط مودی پرداخت شود و در غیر اینصورت اداره مالیاتی می تواند آن را از طریق واحد مالیاتی و یا در نهایت واحد اجرائیات، وصول نماید.

مالیات قطعی : در صورتیکه مودی مالیاتی ظرف مدت 30 روز از تاریخ دریافت برگه تشخیص، اعتراضی نسبت به برگه فوق نداشته باشد و یا زودتر از موعد نامه قبولی به واحد مالیاتی ارائه نماید، برگه قطعی مالیاتی صادر خواهد شد.

ماده 216 و 238 و 251 قانون مالیات های مستقیم در رابطه با اعتراض مودی نسبت به برگ تشخیص مالیات صادره می باشد:

مراحل اعتراض به برگ تشخیص مالیاتینحوه اعتراض مودی به مالیات صادره چگونه است؟

در ابتدا بایستی صاحبان مشاغل اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند.

پس از مدت زمان مشخصی برگه تشخیص مالیات برای شخص مورد نظر صادر می‌شود که فرد از آن تاریخ به بعد به مدت 30 روز می‌تواند اعتراض خود را با داشتن مدارک و مستندات کافی ارائه دهد. در صورت اعتراض مودی به مالیات تشخیصی، چند حالت قابل تصور بوده که ماده 238 قانون مالیات‌های مستقیم به آن اشاره کرده است. در برخی مواقع اعتراض ادامه دارد ولی گاهی در همان مراحل ابتدایی حل می‌شود.در ادامه سه ماده قانونی که در رابطه با شکایت مودی به مالیات صادره هست را مرور می کنیم:

برای مشاوره رایگان مالیاتی با ما تماس بگیرید : 09121794550

 

ماده 216 ق م م ( هیآت حل اختلاف مالیاتی)

هیآت فوق مرجع رسیدگی به شکایات ناشی از اقدامات اجرایی راجع به مطالبات دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی که طبق مقررات اجرایی مالیاتهای قابل مطالبه وصول می باشد.

تبصره 1 : در مورد مالیاتهای مستقیمدر صورتی که شکایت حاکی از این باشد که وصول مالیات قبل از قطعیت به موقع اجرا گذاری شده، زمانیکه هیآت حل اختلاف مالیاتی شکایت را وارد دانست ضمن صدور رآی به بطلان اجراییه حسب مورد رسیدگی و دستور اقدام لازم صادر خواهد کرد.

تبصره 2 : در مورد مالیاتهای غیر مستقیم هر گاه شکایت اجرایی از این جهت باشد که مطالبه مالیات قانونی نیست، مرجع رسیدگی به این شکایت نیز هیآت حل اختلاف مالیاتی خواهد بود. امکان طرح پرونده های مالیات بر ارزش افزوده در هیآت موضوع ماده 216 ق م م و با استناد به تبصره دوم آن ماده امکان پذیر نیست و صرفا در اشکال به نحوه قطعیت و مستند به تبصره یک ممکن خواهد بود.

حسابداری حساب اندیش ایرانیان

ماده 238 ق م م :

مودی میتواند تا 30 روز پس از دریافت برگه تشخیص مالیاتی اعتراض نماید، اعتراض باید بصورت کتبی و توسط خود مودی و یا وکیل قانونی و تام الاختیار وی صورت پذیرد.

ماده 239 ق م م :

چنانچه مودی در 30 روز زمان تعیین شده هیچ اعتراضی نسبت به برگه تشخیص مالیاتی نداشته باشد، مالیات مودی قطعی خواهد شد.

تبصره 1 ماده 203 و تبصره 1و2 ماده 208

چنانچه برگه تشخیص مالیاتی، ابلاغ قانونی شده باشد و مودی هیچ اقدامی برای رسیدگی به آن برگه نکرده باشد، قانون این اقدام را اعتراض به مالیات تعیین شده در نظر گرفته و به مودی تا 30 روز مهلت می دهد تا نسبت به ارائه کتبی اعتراض خود اقدام نماید.

ابلاغ قانونی یعنی چه؟

تمامی برگه های مالیاتی می بایست مستقیما بدست مودی مالیاتی برسد و برگه های دوم آن توسط مودی تأیید و امضاء شود، حال اگر به هر دلیلی این برگه ها مستقیم به دست مودی نرسد ( عدم حضور مودی در محل اصلی شرکت و یا تغییر آدرس و مطلع نکردن امور مالیاتی توسط ارسال روزنامه رسمی و یا نامه کتبی و عدم پیگیری کارها توسط مودی)، اداره مالیاتی مجبور است این امور را انجام دهد که به آن ها ابلاغ قانونی گفته می شود :

 • ارسال برگه ها توسط مأموران ابلاغ و تحویل آن به اشخاص دیگر که آنان هیچگونه حق امضاء و سمتی در شرکت ندارند
 • از طریق پست
 • رفتن مأمور ابلاغ به آدرسی که تغییر کرده
 • تماسهای مکرر به تلفن ثابت دفاتر شرکتهایی که کسی جوابگو نمی باشد.

 

ماده 244 ق م م ( هیأت حل اختلاف مالیاتی بدوی)

چنانچه مدارک ارائه شده به قدر کافی برای تعدیل مالیات مستند نباشد، هیات حل اختلاف مالیاتی مجبور به صدور حکم قطعی میباشد و مودی 20 روز فرصت اعتراض مجدد و ارجاع پرونده به هیأت تجدید نظر را دارد. تعداد افراد هیات حل اختلاف مالیاتی 3 نفر می باشد:

 • نماینده سازمان امور مالیاتی کشور
 • قاضی باز نشسته یا شاغل
 • نماینده اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و یا اتاق تعاون و یا اصناف

تبصره 5 ماده 247 ق م م

بر اساس لوایح و دفاعیه های مودی و اسناد و مدارک ، هیأت پس از بررسی حکم خود را اعلام می نماید و مودی تا یکماه پس از دریافت حکم فرصت اعتراض به شورای عالی مالیاتی ( ماده 251 ق م م ) را دارد.

تبصره 6 ماده 247 ق م م
چنانچه شکایت مودیان مالیاتی از آراء هیأت بدوی مالیاتی ، از طرف هیأت حل اختلاف مالیاتی تجدید نظر رد شود، برای هر مرحله معادل 1% (یک درصد) تفاوت مالیات موضوع رأی مورد شکایت و مالیات ابرازی مودی در اظهارنامه تسلیمی، هزینه رسیدگی تعلق میگیرد که مودی مکلف به پرداخت آن خواهد بود.

ماده 251 ق م م

اعتراض مودی و رفتن پرونده به این هیأت فقط در صورت ارائه وثیقه و یا مبلغی معادل با مبلغ مالیاتی تعیین شده امکان پذیر خواهد بود، این شورا موظف خواهد بود با جمع آوری اسناد و مدارک و تشریفات مالیاتی رای خود را نسبت به حکم صادره ابلاغ نماید، طبق ماده 256 ق م م این حکم با اکثریت آرا قابل قبول است، اما ثبت نظر مخالفین در ارائه آن ضرورت دارد. لازم به ذکر است تعداد اعضای شورای عالی مالیاتی 25 نفر می باشد که دارای حداقل مدرک کارشناسی حسابداری و یا حسابرسی و یا مدیریت مالی و یا اقتصاد می باشند، 15 نفر از این اعضاء جزو کارمندان رسمی وزارت امور اقتصاد و دارایی می باشد که حداقل 6 سال سابقه کار در این اداره را دارند و با حکم مستقیم وزیر انتخاب خواهند شد.

ماده 251 مکرر

مالیاتهای قطعی که در مراجع دیگر قابل طرح نباشند و به ادعای مودی نسبت به غیر عادلانه بودن مالیات، تقاضای شکایت و تجدید نظر را داشته باشد، وزیر امور اقتصاد و دارایی میتواند پرونده امر را به هیاتی مرکب از 3 نفر به انتخاب فرد جهت رسیدگی ارجاع نماید و برای تأیید حکم باید 2 نفر از 3 نفر موافق باشند.

شرایط و ویژگی های رسیدگی در هیآت ماده 251 مکرر

 • موضوع و نوع اختلاف مالیاتی میتواند در برگیرنده مالیات های مستقیم و غیر مستقیم باشد.
 • مالیات باید به قطعیت رسیده باشد.
 • مودی باید دلایل کافی به غیر عادلانه بودن مالیات داشته باشد.
 • مستندات و اسناد و مدارک مودی باید کامل و کافی باشد.
 • قابلیت طرح در دیگر مراجع مالیاتی را نداشته باشد.
 • شکایت مودی فاقد محدودیت زمانی باشد.

 

بازگشت به نوشته‌ها